MENU

Internetová bezpečnost

Internetová bezpečnost

Na následujících řádcích bychom rádi upozornili na některé problémy, s nimiž se naši žáci mohou potkat na sociálních sítích. Pro samotnou prevenci těchto aktivit je klíčové, aby osvěta a komunikace o tomto tématu neprobíhala pouze ve školních lavicích.

Začněme otázkou věkové hranice u sociálních sítí, ta je v prostředí České republice zatím doporučena pro nejpoužívanější aplikace (Google, Instagram, TikTok, Snapchat a Facebook) na 13 let. Mladší děti musí při registraci o věku lhát, případně mít potvrzení od rodiče. Účty, u kterých je podezření na mladší uživatele, se společnosti snaží deaktivovat (což se ne vždy daří).

Mezi často skloňované hrozby sociálních sítí a www prostoru patří dezinformace, kyberšikana, kyberstalking nebo kybergrooming. Na řádcích níže Vás chceme seznámit s dalšími dvěma problémy, které se týkají především generace našich žáků: (1) Anonymní profily, (2) Výzvy.

Anonymní profily

Anonymní profily nebo také pro některé „NGL Link – not gonna lie“ byly původně založené s dobrým záměrem, a to poskytnout teenagerům na internetu bezpečný prostor pro vyjádření vlastního názoru, obavy, myšlenky. Možná znáte různé stránky na sociálních sítích s tématy přiznání k něčemu/o někom/ atd. Ukazuje se, že jsou ovšem velmi snadno zneužitelné.

Příspěvky jsou posílány administrátorovi, který je publikuje bez toho, aby uveřejnil autora výroku či textu. Nikdo tedy neví, kdo vyjádření napsal, následně ho sdílí na sociálních sítích bez možnosti dohledat původce. Administrátor by sice měl filtrovat, co se dostane na „veřejnost“, aby obsah neurážel/neubližoval/nešířil dezinformace – to se bohužel neděje, díky čemuž mají uživatelé možnost anonymně sdílet často hrubé a urážlivé informace.

Výzvy

Výzvy nebo také „challenge“ kolují po sociálních sítích – uživatel má za úkol se natočit při plnění dané výzvy a zveřejnit video na svém profilu. Výzvy se postupně stupňují od jednodušších pro extrémní situace (nabádají ke krádežím, výrobě výbušnin, ublížení na zdraví) a vyústit mohou v životu nebezpečné situace. Uživatelé sociálních sítí se jich zúčastní často s vidinou získání více sledovatelů a touhou zaujmout.

K tématu internetové bezpečnosti se můžete více dozvědět také na připravované akci od GUG.cz: https://digiday.gug.cz/super-mega-digiday

Užitečné odkazy

Bezpečnostní desatero

Desatero netikety


Realita kybersvěta

Vážení rodiče, milí žáci,

dovolujeme si Vás pozvat na výstavu s názvem: Realita kybersvěta - víte jaké hrozí vašim dětem nebezpečí na internetu?

Na výstavě se dozvíte, jaká nebezpečí mohou na internetu číhat a jak se jim vyhnout. Dále je také výstava zaměřena na to, jak internet využívat co nejlépe a hlavně bezpečně. V rámci výstavy můžete vidět divadelní představení s následným seminářem. Představení se hraje vždy od 10:00 a 15:00, na toto představení je nutné si vytvořit rezervaci.

Výstava se koná od 17. 10. 2019 do 10. 11. 2019. Místo konání: DEPO 15. Vstup je zdarma.

https://www.depo2015.cz/program-ag14/article-a2918

https://www.krimi-plzen.cz/a/realita-kybersveta-vite-jake-hrozi-vasim-detem-nebezpeci-na-internetu/


Dítě jako oběť nebo pachatel sextingu aneb víte co je sexting a jak na něj?

O tomto fenoménu se momentálně hodně hovoří, ale málo ví. Pokud chcete své dítě ochránit, pokud chcete být „in“, přečtěte si následující článek a prohlédněte odkazy, které z něho vyplývají.

(Zdroj: das, Novinky 13. 2. 2015)


Děti ohrožuje na internetu webcam trolling

V poslední době se na internetu objevuje nový fenomén nazývaný webcam trolling. Především děti jsou podvodem lákány na erotické videohovory přes oblíbené komunikační nástroje. Získané intimní záběry pak podvodníci umisťují na internet, nebo je využívají k manipulaci a vydírání.

Podvodníci mohou člověka napálit velice jednoduše. Stačí, aby si na internetu zakoupili speciální program, který dokáže vytvářet virtuální webkameru. Ta se chová jako skutečná webkamera, místo sebe sama ale díky ní útočník může nechat zobrazit předehrané záběry atraktivních dívek nebo mladých chlapců (videosmyčku) v chatovacích programech, jako je například Skype či ICQ.

S nainstalovaným doplňkem, který je možné na černém trhu sehnat už za 200 korun, pak může oslovit libovolného člověka. Komunikace pak zpravidla probíhá v duchu lechtivých témat a útočník čeká, až mu protistrana ukáže svoje intimní partie. Oběť zpravidla ani netuší, že je hovor nahráván a že video může být zneužito.

Zobrazit celý článek na Novinky.cz


Rozcestník

Nepřehlédněte

  • Změna cen obědů
  • Zájezd do Rakouska: 20. - 23. květen 2025
  • 12. studijně - poznávací zájezd do Francie
  • Zájmové kroužky
  • Den otevřených dveří - Podrobný program 4. 12. 2024
  • Potřeby pro žáky na šk. rok 2024/2025

Zobrazit více

Kalendář

Po 23. prosince 2024 - pá 3. ledna 2025
Vánoční prázdniny

Po 13. ledna 2025
Třídní aktiv, 16:30 h

So 18. ledna - so 25. ledna 2025
Lyžařský kurz

Po 20. ledna 2025
Pedagogická rada, 14:15 h

Čt 30. ledna 2025
Konec I. pololetí

Pá 31. ledna 2025
Pololetní prázdniny

St 19. února 2025
Den otevřených dveří, 8:00 - 11:40

Po 24. února - ne 2. března 2025
Jarní prázdniny

So 8. března - so 15. března 2025
Lyžařský kurz

Čt 3. dubna - pá 4. dubna 2025
Zápis do 1. tříd

 
Celý kalendář

Vlastníme certifikát
Cambridge English Exam
Preparation Center
Asociace
Cambridgeských
škol v ČR
Město Plzeň Centrum robotiky Fakultní škola FPE ZČU v Plzni Celé Česko
čte dětem
Partnerská škola
v Markersbachu
Partnerská škola
ve Furth im Wald
Jsme zapojeni
do projektu
Příběhy bezpráví
PROSIT v Plzni Šablony I. Šablony II. Šablony III. OP JAK

Kontakt

Telefon:
+420 378 028 441

E-mail:
sekretariat@zs21.plzen-edu.cz

Adresa školy:
Slovanská alej 13
326 00 Plzeň

IČ: 66362521

Číslo účtu školy:
4833890237/0100

ID datové schránky:
yhqmv9g

Foxprofi, výroba webových stránek, webdesign