MENU

Metodik prevence

Mgr. Lenka Bednárová Ph.D.

Konzultační hodiny:
St 15:45 – 16:45 h

Email: bednarovale@zs21.plzen-edu.cz

V oblasti práce se žáky a jejich rodiči se školní metodik prevence stará především o:


Minimální preventivní program a krizové plány


Proběhlé besedy a akce


Mapa pomoci PPP

Potřebujete s něčím pomoci? Hledáte řešení pro situaci, se kterou si sami nevíte rady? Nebo se chcete zorientovat v jednotlivých organizacích, které nabízejí dětem a mladým lidem v nelehkých situacích pomoc a podporu?

Pedagogicko-psychologická poradna Plzeň vytvořila Mapu pomoci, kterou mohou využívat žáci i rodiče. Ta jim rychle zpřístupní informace a kontakty na jednotlivé organizace, které jim mohou nabídnout pomocnou ruku.

Informace pro rodiče: Mapa kontaktů


Internetová bezpečnost

Na následujících řádcích bychom rádi upozornili na některé problémy, s nimiž se naši žáci mohou potkat na sociálních sítích. Pro samotnou prevenci těchto aktivit je klíčové, aby osvěta a komunikace o tomto tématu neprobíhala pouze ve školních lavicích.

Začněme otázkou věkové hranice u sociálních sítí, ta je v prostředí České republice zatím doporučena pro nejpoužívanější aplikace (Google, Instagram, TikTok, Snapchat a Facebook) na 13 let. Mladší děti musí při registraci o věku lhát, případně mít potvrzení od rodiče. Účty, u kterých je podezření na mladší uživatele, se společnosti snaží deaktivovat (což se ne vždy daří).

Mezi často skloňované hrozby sociálních sítí a www prostoru patří dezinformace, kyberšikana, kyberstalking nebo kybergrooming. Na řádcích níže Vás chceme seznámit s dalšími dvěma problémy, které se týkají především generace našich žáků: (1) Anonymní profily, (2) Výzvy.

Anonymní profily

Anonymní profily nebo také pro některé „NGL Link – not gonna lie“ byly původně založené s dobrým záměrem, a to poskytnout teenagerům na internetu bezpečný prostor pro vyjádření vlastního názoru, obavy, myšlenky. Možná znáte různé stránky na sociálních sítích s tématy přiznání k něčemu/o někom/ atd. Ukazuje se, že jsou ovšem velmi snadno zneužitelné.

Příspěvky jsou posílány administrátorovi, který je publikuje bez toho, aby uveřejnil autora výroku či textu. Nikdo tedy neví, kdo vyjádření napsal, následně ho sdílí na sociálních sítích bez možnosti dohledat původce. Administrátor by sice měl filtrovat, co se dostane na „veřejnost“, aby obsah neurážel/neubližoval/nešířil dezinformace – to se bohužel neděje, díky čemuž mají uživatelé možnost anonymně sdílet často hrubé a urážlivé informace.

Výzvy

Výzvy nebo také „challenge“ kolují po sociálních sítích – uživatel má za úkol se natočit při plnění dané výzvy a zveřejnit video na svém profilu. Výzvy se postupně stupňují od jednodušších pro extrémní situace (nabádají ke krádežím, výrobě výbušnin, ublížení na zdraví) a vyústit mohou v životu nebezpečné situace. Uživatelé sociálních sítí se jich zúčastní často s vidinou získání více sledovatelů a touhou zaujmout.

K tématu internetové bezpečnosti se můžete více dozvědět také na připravované akci od GUG.cz: https://digiday.gug.cz/super-mega-digiday

Užitečné odkazy

Bezpečnostní desatero

Desatero netikety


Nikotinové sáčky a další

Na pultech obchodů se dnes můžeme setkat nejen s alkoholickými a tabákovými výrobky, ale také s dalšími produkty, které obsahují nebezpečné a návykové látky. Příkladem jsou nikotinové sáčky, které byly 23. 3. 2023 zařazeny do zákona č. 62/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, nemohou být tedy prodávány osobám mladším osmnácti let.

Podobný produktem, který se mezi dětmi objevuje, jsou také e-cigarety (tzv. vapíky), které zejména v mladším věku mohou mít závažný dopad na zdraví jedinců.

Více informací:

A jak je to s testováním na požití návykových látek u dětí ve škole? Na tom Vám může odpovědět následující článek:

 


Realita kybersvěta

Vážení rodiče, milí žáci,

dovolujeme si Vás pozvat na výstavu s názvem: Realita kybersvěta - víte jaké hrozí vašim dětem nebezpečí na internetu?

Na výstavě se dozvíte, jaká nebezpečí mohou na internetu číhat a jak se jim vyhnout. Dále je také výstava zaměřena na to, jak internet využívat co nejlépe a hlavně bezpečně. V rámci výstavy můžete vidět divadelní představení s následným seminářem. Představení se hraje vždy od 10:00 a 15:00, na toto představení je nutné si vytvořit rezervaci.

Výstava se koná od 17. 10. 2019 do 10. 11. 2019. Místo konání: DEPO 15. Vstup je zdarma.

https://www.depo2015.cz/program-ag14/article-a2918

https://www.krimi-plzen.cz/a/realita-kybersveta-vite-jake-hrozi-vasim-detem-nebezpeci-na-internetu/


Milí žáci, vážení rodiče,

v poslední době začíná být internet nedílnou součástí životů všech dětí. Níže v odkazu naleznete článek, kde si můžete přečíst, jaké nástrahy na děti mohou na internetu čekat.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vite-jake-aplikace-pouziva-vase-dite-tiktok-tellonym-ci-omeg/r~2f1ed3668c4211e98aa4ac1f6b220ee8/v~sl:d18af9be71e3613003f9723021834583/


Jste si jisti, že vaše dítě nemá nezaplacenou pokutu za černou jízdu?


Webové stránky E-BEZPEČÍ

Vážení rodiče,

dovolujeme si Vás upozornit na to, že jsme na web E-Bezpečí (www.e-bezpeci.cz) umístili sérii přehledových listů k vybraným tématům rizikového chování v prostředí internetu (kyberšikana, kybergrooming, sexting, sociální sítě apod.). Listy vznikly v rámci projektu BUĎ v BEZPEČÍ a jsou zdarma ke stažení v podobě PDF. Mohou je využívat jak učitelé, tak žáci či rodiče.

Listy můžete stahovat přímo odsud:
http://e-bezpeci.cz/index.php/rodice-ucitele-zaci/1138-prehledove-listy-bud-v-bezpeci

Děkujeme za Váš čas, s pozdravem

redakce E-Bezpečí


Dítě jako oběť nebo pachatel sextingu aneb víte co je sexting a jak na něj?

O tomto fenoménu se momentálně hodně hovoří, ale málo ví. Pokud chcete své dítě ochránit, pokud chcete být „in“, přečtěte si následující článek a prohlédněte odkazy, které z něho vyplývají.

(Zdroj: das, Novinky 13. 2. 2015)


Milí žáci, vážení rodiče,

rádi bychom Vás informovali o inovované verzi stránek www.pobavmeseoalkoholu.cz, která přináší spoustu informací, rad a postřehů o problematice pití alkoholu u mladistvých v komplexní a zároveň zjednodušené a zajímavé formě.

Stránky nabízejí pomocnou ruku nejen Vám, vzdělávacím institucím, ale i rodičům. Žáci zde mohou najít základní informace o alkoholu a o rizicích spojených s jeho užíváním, dále příběhy, testy či návody, jak alkohol odmítnout. Portál se věnuje i neblahým psychosomatickým následkům nerozvážného konzumování alkoholických nápojů. V neposlední řadě web zahrnuje i rady odborníků, jak postupovat při poskytování první pomoci svým kamarádům, dojde-li u nich k nadměrnému požití.


Vládní kampaň Stop sexuálnímu násilí na dětěch

Již druhým rokem běží vládní kampaň Stop sexuálnímu násilí na dětěch. Vládní kampaň probíhá ve spolupráci s Radou Evropy a její kampaní One in Five.

Cílem kampaně je jednak upozornit na problém sexuálního násilí na dětech a jednak představit veřejnosti materiály Rady Evropy pro děti směřující k pochopení problému a jeho prevenci.

Některé z nich najdete v příloze na následující webové adrese:

www.tadysenedotykej.org/opinion_cz.asp


Děti ohrožuje na internetu webcam trolling

V poslední době se na internetu objevuje nový fenomén nazývaný webcam trolling. Především děti jsou podvodem lákány na erotické videohovory přes oblíbené komunikační nástroje. Získané intimní záběry pak podvodníci umisťují na internet, nebo je využívají k manipulaci a vydírání.

Podvodníci mohou člověka napálit velice jednoduše. Stačí, aby si na internetu zakoupili speciální program, který dokáže vytvářet virtuální webkameru. Ta se chová jako skutečná webkamera, místo sebe sama ale díky ní útočník může nechat zobrazit předehrané záběry atraktivních dívek nebo mladých chlapců (videosmyčku) v chatovacích programech, jako je například Skype či ICQ.

S nainstalovaným doplňkem, který je možné na černém trhu sehnat už za 200 korun, pak může oslovit libovolného člověka. Komunikace pak zpravidla probíhá v duchu lechtivých témat a útočník čeká, až mu protistrana ukáže svoje intimní partie. Oběť zpravidla ani netuší, že je hovor nahráván a že video může být zneužito.

Zobrazit celý článek na Novinky.cz


Výzkum rizikového chování českých dětí v prostředí internetu 2013


Elektronická cigareta ano či ne?


Internet - dobrý sluha, ale zlý pán

Bojíte se, aby se Vaše dítě přes internet neseznámilo s nežádoucím člověkem?

Myslíte si, že Vaše dítě je ohroženo kyberšikanou?

Víte, co je netolismus a jak se mu bránit?

Alespoň na některé z těchto otázek se Vám pokusí odpovědět internetová adresa na pomoc rodičům www.bezpecnyinternet.cz


Novinové články

Výběrová škola, anebo jenom hra na ni?
MF Dnes, úterý 13. 11. 2010


zobrazit článek

Buďte přísnější, žádá škola i rodina.
MF Dnes, úterý 13. 11. 2010


zobrazit článek

Nepřehlédněte

  • Potřeby pro žáky na šk. rok 2023/2024
  • Zájmový kroužek Šachy
  • Zájmové kroužky

Zobrazit více

Kalendář

Pá 29. září 2023
Ředitelské volno

Čt 26. října - pá 27. října 2023
Podzimní prázdniny

Po 30. října 2023
Třídní aktiv 16:30

St 6. prosince 2023
Den otevřených dveří 15:00 - 18:00 – program + zpívání u stromečku

So 23. prosince 2023 - Út 2. ledna 2024
Vánoční prázdniny

 
Celý kalendář

Vlastníme certifikát
Cambridge English Exam
Preparation Center
Asociace
Cambridgeských
škol v ČR
Město Plzeň Centrum robotiky Celé Česko
čte dětem
Partnerská škola
v Markersbachu
Jsme zapojeni
do projektu
Příběhy bezpráví
PROSIT v Plzni Šablony II. OP JAK

Kontakt

Telefon:
+420 378 028 441

E-mail:
sekretariat@zs21.plzen-edu.cz

Adresa školy:
Slovanská alej 13
326 00 Plzeň

IČ: 66362521

Číslo účtu školy:
4833890237/0100

ID datové schránky:
yhqmv9g

Foxprofi, výroba webových stránek, webdesign