MENU

Aktuality

Zpět

Páťáci ve vesmíru
Publikováno 05. 12. 2023, autor Mgr. Pavla Němejcová

„Spatřil jsem kometu, oblohou letěla, chtěl jsem jí zazpívat, ona mi zmizela“… Známá písnička o velkém tajemnu, které odnepaměti přitahovalo pozornost většiny lidí, které je prý skoro prázdné kromě několika titěrností v podobě galaxií, naší zemské maličkosti a dalších planet, planetek a vesmírných těles. Ano, řeč je o velkém tajemnu jménem Vesmír. A protože toto učivo právě teď zkoumají páťáci v hodinách přírodovědy, rozhodli se podívat tam, kde nic nezačíná ani nekončí. Ve středu 29. listopadu se žáci z 5.A a 5. C vydali na cestu do vesmíru.

Naše kroky zamířily hned ráno do plzeňské Techmanie a zde do projekčního sálu Science On a Sphere s jeho opravdu unikátním dvoumetrovým glóbem, který se takřka vznáší v prostoru.

Lze jej dotykem ovládat, měnit a tím sledovat to, co pozemšťanovi zůstává skryto. V programu s názvem Země, Mars a šest statečných jsme navštívili naši sluneční soustavu, postupně se „zalétli“ podívat na jednotlivé planety, seznámili se s jejich vlastnostmi a samozřejmě věnovali velkou pozornost naší modré planetě Zemi i její přirozené družici, kterou je Měsíc. A padla otázka: „Mohli bychom žít na Marsu? Vypravíme se někdy na rudou planetu?“ Povídali jsme si o tom, jaké jsou plány na dobytí Marsu, jak odlišné jsou na něm podmínky od těch pozemských i jak dlouhá cesta by nás čekala.

Protože Techmania Science Center nabízí ještě spoustu dalších technických pokusů, modelů a zajímavostí, vyzkoušeli jsme si je a stálo to opravdu za to. Fotografie napoví více.

A tak, když spatříme kometu, budeme vědět, proč světelně září její chvost a také proč některé vidíme jen jednou za život.

Zpět

Nepřehlédněte

  • Zájmové kroužky
  • Výsledky voleb do školské rady
  • Výstava prací žáků na ÚMO 2
  • Úřední hodiny o prázdninách
  • Uzavření školního hřiště
  • Potřeby pro žáky na šk. rok 2024/2025

Zobrazit více

Kalendář

V nejbližší době nejsou žádné události

 
Celý kalendář

Vlastníme certifikát
Cambridge English Exam
Preparation Center
Asociace
Cambridgeských
škol v ČR
Město Plzeň Centrum robotiky Fakultní škola FPE ZČU v Plzni Celé Česko
čte dětem
Partnerská škola
v Markersbachu
Partnerská škola
ve Furth im Wald
Jsme zapojeni
do projektu
Příběhy bezpráví
PROSIT v Plzni Šablony I. Šablony II. Šablony III. OP JAK

Kontakt

Telefon:
+420 378 028 441

E-mail:
sekretariat@zs21.plzen-edu.cz

Adresa školy:
Slovanská alej 13
326 00 Plzeň

IČ: 66362521

Číslo účtu školy:
4833890237/0100

ID datové schránky:
yhqmv9g

Foxprofi, výroba webových stránek, webdesign