MENU

Aktuality

Zpět

Národní divadlo
Publikováno 09. 05. 2022, autor Martin Tlapa a Lukáš Fritsch

Dne 20. dubna jsme s naší třídou 9.C navštívili Národní divadlo v Praze. V 7:00 jsme se sešli na plzeňském hlavním nádraží a vlakem jeli přímo do našeho hlavního města.

Po příjezdu jsme se pěšky přesunuli až na vltavské nábřeží před Národní divadlo. U vchodu nás uvítal starší energický pán, který byl zároveň naším průvodcem.

Nejprve jsme vyšlapali schody do druhého patra, kde nás náš průvodce obdařil spoustou zajímavých informací, např. že se do sálu vejde přes 900 lidí nebo že současná Hynaisova opona v divadle původně být vůbec neměla. Když jsme pak vstoupili do hlediště, překvapila nás veliká rozloha, mnoho sedaček a plno pater. Slavnostní atmosféru umocnil také nácvik Smetanovy Prodané nevěsty, který právě probíhal pod námi na jevišti.

Poté jsme se vydali na střešní balkón, jenž se nacházel přes 30 m vysoko nad zemí. Jakmile jsme se pokochali krásným výhledem na Hradčany, sešli jsme zase dolů, a to do sklepení. No, vlastně jsme si ještě udělali malou zastávku ve foyer, abychom si prohlédli Alšovy lunety, o kterých jsme od paní učitelky Valentové několikrát slyšeli. Ve sklepních prostorách jsme mohli na vlastní oči vidět základní kameny Národního divadla. Bylo jich celkem 12 a byly přivezeny z historicky významných míst České republiky, např. z Řípu, Svatoboru, z Vyšehradu, Blaníku apod. Zajímavostí je, že jeden z kamenů pochází z USA.

Divadlo jsme prošli téměř celé, až na prezidentskou lóži, kam smí pouze hlava státu. Přednáška byla velice zajímavá. Zjistili jsme navíc, že budova nemá půdorys obdélníku, nýbrž lichoběžníku, takže byl pozemek pro stavbu divadla maximálně využitý.

Po vyčerpávající prohlídce jsme se šli občerstvit do Palladia a poté vyrazili vlakem zpět k domovu. Národní divadlo se nám moc líbilo. Doufáme, že se tam někdy podíváme znova, třeba na nějaké divadelní představení.

Martin Tlapa a Lukáš Fritsch

Zpět

Nepřehlédněte

  • Zájmové kroužky
  • Výsledky voleb do školské rady
  • Výstava prací žáků na ÚMO 2
  • Úřední hodiny o prázdninách
  • Uzavření školního hřiště
  • Potřeby pro žáky na šk. rok 2024/2025

Zobrazit více

Kalendář

V nejbližší době nejsou žádné události

 
Celý kalendář

Vlastníme certifikát
Cambridge English Exam
Preparation Center
Asociace
Cambridgeských
škol v ČR
Město Plzeň Centrum robotiky Fakultní škola FPE ZČU v Plzni Celé Česko
čte dětem
Partnerská škola
v Markersbachu
Partnerská škola
ve Furth im Wald
Jsme zapojeni
do projektu
Příběhy bezpráví
PROSIT v Plzni Šablony I. Šablony II. Šablony III. OP JAK

Kontakt

Telefon:
+420 378 028 441

E-mail:
sekretariat@zs21.plzen-edu.cz

Adresa školy:
Slovanská alej 13
326 00 Plzeň

IČ: 66362521

Číslo účtu školy:
4833890237/0100

ID datové schránky:
yhqmv9g

Foxprofi, výroba webových stránek, webdesign