Aktuality
Nevíte o čem je řeč? O technice Tiffany, se kterou právě zmíněný Louis Comfort Tiffany poprvé přišel. Nejedná se o klasickou vitráž, ale výsledek je dosti podobný.
Místo olověného profilu se používá měděná fólie - páska různých šířek, z jedné strany je opatřena silným lepidlem (páska může být pod lepidlem i barvená, černá nebo postříbřená). Spojování jednotlivých opáskovaných dílků se provádí pomocí cínu. Je možné použít i menší kousky skla, výsledný předmět má jemnější - tenčí spoje. Barevná skla musí být pro tuto techniku přesně zabroušená (speciální bruskou na sklo s hlavou pokrytou diamantovým prachem). Skla mohou být čirá, opálová, poloopálová, nebo s různým povrchem. Pomocí techniky Tiffany lze vytvořit i prostorové objekty (např. lampy nebo menší závěsné předměty).
V rámci grantu „Podpora aktivit k technickému vzdělávání – na podporu manuální zručnosti žáků“, který každoročně poskytuje statutární město Plzeň, jsme se rozhodli napsat projekt, abychom získali potřebné vybavení, materiál a mohli si uvedenou techniku vyzkoušet. Uspěli jsme a vy můžete na přiložených fotografiích posoudit, jak nám to šlo a to jsme teprve začali.
Za sebe musím chlapce ze třídy 9.A pochválit a říci, že mě svou zručností a šikovností opravdu překvapili. Stále platí, že řemeslo má zlaté dno a kluci z 9.A zlaté ručičky!