Třída v přírodě
Třída v přírodě a relaxační zahrada
Projekt podpořili a dary či financemi přispěli:
Předmět projektu
Předmětem projektu je třída v přírodě a relaxační zahrada na pozemku 21. ZŠ v Plzni, Slovanská alej 13 pro děti, mládež a jejich rodiny z městské čtvrti Plzeň 2. Tyto prostory přináležející škole budou bezbariérové, taktéž přístupová cesta ke třídě a relaxační zahradě.
Cíle projektu
- společně s dětmi ze školy vybudovat "třídu v přírodě" (třída venku, chráněna pouze dřevěnou pergolou, fólií) a relaxační zahradu (využití chráněného koutu školního pozemku) pro aktivní odpočinek dětí a alternativní formu vzdělávání pro děti školou povinné a jejich rodiny
- třída a zahrada bude místem pro vzdělávací, pracovní a zájmové aktivity žáků školy – možnost učení, relaxace, doplňující aktivity vzdělávání ve škole (alternativní metody), péče o zahradu (květiny a stromy), místo setkávání se s žáky jiných škol, rodiči
- esteticky upravený prostor u školy zlepší životní prostředí na území města Plzně, podpoří výchovu k zdravému životnímu stylu, ekologické smýšlení, tvořivý přístup pedagogů k vyučovacímu procesu, podpoří pozitivní komunikaci mezi lidmi a tedy pozitivní sociální prostředí (kontaktní místo)
- důležitým cílem je osobní aktivita dětí (plánování, návrhy, zajištění a opracování materiálu, samotná práce při stavbě třídy a zahrady), kdy se od počátku podílejí na vzniku a realizaci tohoto projektu a na spolupráci s širší veřejností (zapojení rodičů, dobrovolníků, dalších zájmových skupin)
- aktivita dětí – zrealizovat pracovní aktivity, které zvládneme vlastními silami (úprava materiálu, stavba třídy, pískoviště, úprava pozemku), využití času v hodinách přírodopisu, přírodovědy, pěstitelských prací, kdy cílem je naučit děti bezpečně zacházet s nářadím a dostupným materiálem (hoblování, pilování, broušení, lakování, vrtání, šroubování apod.) pod dohledem odpovědné osoby
Komu bude třída v přírodě a relaxační zahrada k dispozici
- Žákům školy – vzdělávání v přírodě, ekologická výchova, péče o životní prostředí, aktivní odpočinek, relaxace, pracovní aktivity na zahradě, možnost pracovat ve škole jiným způsobem.
- Dětem a mládeži z jiných škol a školských zařízení s kterými je navázána spolupráce a s nimiž probíhají domluvené aktivity (projekty).
- Rodinám našich žáků – prostor pro setkávání se s rodinou, prostor pro aktivity samotných rodičů a přátel školy.
- Rodinám s dětmi z okolního sídliště – klub maminek s malými dětmi, dává možnost navázat vztah s mladšími dětmi a jejich rodiči.
- Spolupráce s neziskovými organizacemi, které podporují vzdělávání dětí, integraci postižených dětí, aj. a realizace společných projektů.
- Dobrovolníkům - občanské sdružení TOTEM, dobrovolníci budou pomáhat při samotné stavbě a úpravách třídy a zahrady, mohou se také zúčastňovat vzdělávacích a výchovných programů s dětmi. Např.: PĚT P – kde dobrovolníci naplňují mimoškolní čas problémových dětí vhodnými aktivitami, v tento čas najdou využití také u nás – doučování, zájmové činnosti, odpočinek, sport.
- Evropská dobrovolná služba: dobrovolníci ze zahraničí zde najdou uplatnění při práci s dětmi, pomohou jim rozvíjet jazykové schopnosti. Místo bude určeno také všem ostatním, kteří mají zájem s námi vejít do kontaktu, dozvědět se něco o našich činnostech, poznávat svět dětí.
Prvky a potřebné úpravy, které budou vytvářet třídu v přírodě a relaxační zahradu
- úprava terénu, odstranění překážek, vybudování nájezdu,
- dláždění, zatravnění, pískové chodníčky, úprava a výsadba stromů, květin, okrasných keřů, využití dřeva (upravených kmenů) a kamenů jako funkční dekorace (lavičky, dřevěný domek – odpočinek dětí, dekorativní síť, totem),
- třída (pergola) – prostor pro učení, lavice kolem dlouhého stolu, 30 míst, chráněno jednoduchou střechou, tabule,
- pískoviště – s jemným pískem, s oblázky, kameny různých tvarů a barev pro arteterapeutické aktivity,
- zákoutí s jezírkem a možností posedět – voda zjemňuje a uklidňuje prostor, také uprostřed sídliště zvlhčuje prostředí, pěstování vodních rostlin,
- chráněné ohniště – možnost pořádání akcí, kde je základem posezení v kruhu kolem ohně (princip komunity).
Realizace projektu
Termíny
Začátek projektu: září 2004
Ukončení projektu: srpen 2005
Funkčnost a využitelnost upraveného prostoru: dlouhodobá.
Fáze realizace
- Návrh projektu, úpravné práce pozemku, opracování materiálu, položení podkladu z dlaždic, položení chodníčků, také následná péče o zahradu a přilehlé prostory – provedou žáci školy společně s rodiči a dobrovolníky
- Finanční podpora ZELENÝ POKLAD nadační fond www.zelenypoklad.org.
- Úprava zahrady, výsadba stromů, keřů – realizováno může být po částech. Provede firma Zdeněk Kovářík – PROSTROM, ul. 28. října, 301 00 Plzeň, www.prostrom.cz a následnou péči budou provádět žáci pod vedením odborníka.
- Dekorační a funkční prvky – pergola, dekorativní závěsná síť, sroubené pískoviště, konstrukce "domečku", nátěry GRAUVO s.r.o.
- Zámková dlažba B&BC Prefa Zbůch www.edb.cz.
- Stoly a lavice DŘEVOLAND www.zahrada-nabytek.cz.
Úpravné práce:
- úprava terénu, odstranění obrubníků, nájezd, zajištění bezbariérovosti,
- dláždění, zatravnění, pískové chodníčky, výsadba stromů, květin, okrasných keřů, využití dřeva (upravených kmenů) a kamenů jako funkční dekorace (lavičky, stolky, chýše),
- třída – 30 míst, chráněno střechou, tabule,
- pískoviště – jemný písek, oblázky, kameny různých tvarů a barev pro arteterapeutické aktivity,
- zákoutí s jezírkem a možností posedět,
- chráněné ohniště – posezení v kruhu.
Aktivity, které se uskuteční v rámci projektu
- zjištění potřebnosti takto upraveného místa na pozemku školy – anketa, diskuse
- motivace žáků i učitelů, vytváření spolupracujících týmů, společné plánování, realizace
- prostorové návrhy – brainstorming, měření prostoru, geometrické a výtvarné zpracování
- psaní projektu, získání finančních prostředků
- zajištění materiálu, ostatních technických potřeb
Následné aktivity
- pravidelná péče o zahradu a třídu v přírodě – součást vyučování, pravidelné střídání všech ročníků školy
- výuka venku – v metodice bude kladen důraz na mezipředmětové vztahy
- akce školy – zájmová odpoledne, víkendové akce, oslavy jednotlivých tříd, školní akademie, divadlo, hudební produkce, aj.
- další aktivity ve spolupráci s rodiči, dny otevřených dveří pro veřejnost