MENU

Aktuality

Zpět

Praha hravě
Publikováno 07. 07. 2024, autor Mgr. Jitka Králová

Se třídou 9.A se nám podařila hezká věc. Aniž bychom to nějak plánovali, prakticky každý rok, s výjimkou toho covidového, jsme zavítali do hlavního města Prahy. Tentokrát ve středu 12. června. Ráno jsme si ještě zaskočili do školy „zabubnovat v kruhu,“ ale pak už hurá vlakem za dobrodružstvím.

To nám slibovala a také bohatě splnila společnost „Praha hravě,“ která pořádá nejrůznější vzdělávací a poznávací akce pro školy, rodiny i veřejnost. Jde např. o akční vycházky, projektové dny, výlety, soutěže, bojovky a to nejen v češtině, ale chcete-li i v angličtině. Názvy jejich programů jsou více než výmluvné: „Akční Vyšehrad, O Národním divadle a ostrovech na Vltavě, Stará Praha a my, Královská cesta a cechovní bojovka“ atd. My si vybrali „Rychlovku na Karlově mostě a bojovku na Kampě.“

S paní průvodkyní jsme se ve 13 hodin potkali na Křížovnickém náměstí u sochy Karla IV. Bylo nás jednadvacet spolu s dalšími 14 žáky ZŠ z Plzně-Bolevce. Rozdělili jsme se do několika smíšených soutěžních týmů a zhruba dvouhodinová akce mohla začít. Drobná blondýnka se velice rychle ukázala jako energická a fundovaná, hlavně však dokázala děti neskutečně motivovat, chvílemi jsem měla pocit, že až přemotivovat. Zábavně, formou otázek a nápověd jsme se seznamovali nejen s dobou vlády Karla IV., ale i dalších panovníků, s výstavbou mostu, věží, se sochami, Kampou a Malou Stranou. Děti nejenže zodpovídaly otázky, ale i běhaly a hledaly např. v dlažbě místo, kde původně stával sloup sv. Václava nebo 4 ledňáčky na fasádě Staroměstské věže. Dozvěděli jsme se také tajemství reliéfu v sousoší sv. Jana Nepomuckého, co jsou to ledolamy, kudy probíhají a jak fungují protipovodňové bariéry, kam až sahala voda Vltavy za osudných povodní a mnoho dalších zajímavostí. Za každou správnou odpověď či splněný úkol se získávaly herní mince či barevné kamínky. Váčky našich týmů se oproti boleveckým plnily mnohem rychleji.

Ač jsme se přesouvali jen po Karlově mostě, řádově stovky metrů, čas paradoxně letěl. Kolem nás proudily davy turistů, hrála hudba pouličních muzikantů, malíři portrétovali, vltavská nábřeží s kavárnami hýřila barvami a lákala k posezení a nad tím vším jako ochranitelská rozevřená náruč – panorama Malé Strany a Hradčan, co se snad nikdy nikomu nemůže okoukat.

Závěrem jsme sešli z mostu na Kampu, kde jsme v parku kousek od vily Jana Wericha sehráli finální bojovku. Každý tým dostal plánek s 9 místy a otázkami. Bylo třeba co nejrychleji ona místa najít a dle nápověd zodpovědět např. co je to za vzácný cca 200 let starý strom, pamatující události rakousko-uherské monarchie? Jak se nazývá nedaleký palác, kde se při návštěvě Prahy ubytovávají významné osobnosti např. bývalá britská královna Alžběta II.?

Musím říci, že kdybychom si s kolegyní v mezičase, co děti soutěžily v parku , chtěly dát kávu, možná bychom si stihly objednat, ale rozhodně už ne ji v klidu vypít. Během 15 minut bylo hotovo. Ač panovalo poměrně teplo, uřícení a žízniví deváťáci neprotestovali, nikdo se nevztekal, že doběhl později, že a že… Spočítali jsme kořist v podobě mincí a kamínků, zkontrolovali si správné odpovědi, dostali sladkou odměnu. Rozloučili se s paní průvodkyní. Nádech a výdech, bylo to jako mžik, ale skvěle zorganizované, poutavě, hravě, zábavně.

Ještě jednou jsme si prošli most a cestu na metro, zastávka Staroměstská. U budovy Filosofické fakulty jsme smutně hleděli do pater, kde se před půl rokem střílelo. Hlavní nádraží a foto u sousoší N. Wintona, jež právě odtud za 2. světové války odvezl a tím zachránil několik set českých dětí. Přestup na rychlík ze Smíchova. To vše během pár chvil. Radost z vydařené akce, smutek z událostí, jež zasahují do našich životů, aniž bychom chtěli. Únava, ale během chvil regenerace. Pohodový návrat domů.

Konec dobrý, všechno dobré. Byl to po všech stránkách neskutečně pestrý den, nabitý zážitky. Určitě si to s některými třídami v budoucnu zopakujeme.

Foto můžete zhlédnout na:
https://www.rajce.idnes.cz/tygrousek/album/praha-hrave-karluv-most-a-rychla-bojovka-na-kampe/1641068655

Zpět

Nepřehlédněte

  • Zájmové kroužky
  • Výsledky voleb do školské rady
  • Výstava prací žáků na ÚMO 2
  • Úřední hodiny o prázdninách
  • Uzavření školního hřiště
  • Potřeby pro žáky na šk. rok 2024/2025

Zobrazit více

Kalendář

V nejbližší době nejsou žádné události

 
Celý kalendář

Vlastníme certifikát
Cambridge English Exam
Preparation Center
Asociace
Cambridgeských
škol v ČR
Město Plzeň Centrum robotiky Fakultní škola FPE ZČU v Plzni Celé Česko
čte dětem
Partnerská škola
v Markersbachu
Partnerská škola
ve Furth im Wald
Jsme zapojeni
do projektu
Příběhy bezpráví
PROSIT v Plzni Šablony I. Šablony II. Šablony III. OP JAK

Kontakt

Telefon:
+420 378 028 441

E-mail:
sekretariat@zs21.plzen-edu.cz

Adresa školy:
Slovanská alej 13
326 00 Plzeň

IČ: 66362521

Číslo účtu školy:
4833890237/0100

ID datové schránky:
yhqmv9g

Foxprofi, výroba webových stránek, webdesign