MENU

Aktuality

Zpět

Když palačinky, tak francouzské a se sluníčkem
Publikováno 01. 07. 2024, autor Mgr. Jitka Králová

V rámci výuky francouzského jazyka si občas zaskočíme o patro níže do školní kuchyňky a zkoušíme doopravdy cuisiner, tedy vařit podle jednoduchých a osvědčených receptů. Vánoční fondue, čokoládovou pěnu, lososový tatarák či lotrinské kiše, to a mnohé jiné máme již za sebou. Proč se tedy nepustit do něčeho jiného, pro Francii typického, přitom jednoduchého a rychlého?

Nabízí se samozřejmě palačinky, crêpes. Pocházejí ze svérázného severozápadního fr. regionu, Bretaně, na mapě je to taková ta ručička upažená směrem do Atlantiku. Tamní obyvatelé je často konzumují v doprovodu jablečného moštu. V současnosti jsou ale „krepky“ tak populární a rozšířené, že je dostanete prakticky kdekoliv po celé Francii, s různými přísadami a náplněmi, na slano se sýrem, šunkou, špenátem či vejcem, častěji však na sladko s nutellou, javorovým sirupem, ovocem, džemem.

Jejich příprava se trochu liší od té naší. I těsto je poněkud jiné, vylehčené vodou, proto jsou tak tenké až průsvitné. V naší kuchyňce máme naštěstí speciální teflonovou ploténku. Zahřeje se a potře jen lehce olejem či máslem. Peče se na sucho a rychle. Nalijeme těsto a speciální dřevěnou „paličkou“ ve tvaru písmene T ho musíme rozetřít po směru hodinových ručiček. Prakticky po pár vteřinách se obrací. Na každé palačince se uprostřed objeví tenký zlatavý kroužek, jakési sluníčko, a to právě díky tomu, jak se rozetře těsto.

Všichni ze 6.A si upekli tu svoji palačinku, přidali ovoce, džemy, šlehačku, čokoládu. Rozzářené oči, úsměvy, ulepené prsty, spokojenost. Moc jsme si takovou hodinu užili. Do budoucna chceme určitě vyzkoušet třeba ty již v úvodu zmíněné kiše či obrácený jablkový koláč. Jsou to výzvy, kterých se nebojíme.

Fotografie více než výmluvné najdete na: https://www.rajce.idnes.cz/tygrousek/album/fr-palacinky-a-piknik-na-skolni-zahrade-cerven-2024

Zpět

Nepřehlédněte

  • Zájmové kroužky
  • Výsledky voleb do školské rady
  • Výstava prací žáků na ÚMO 2
  • Úřední hodiny o prázdninách
  • Uzavření školního hřiště
  • Potřeby pro žáky na šk. rok 2024/2025

Zobrazit více

Kalendář

V nejbližší době nejsou žádné události

 
Celý kalendář

Vlastníme certifikát
Cambridge English Exam
Preparation Center
Asociace
Cambridgeských
škol v ČR
Město Plzeň Centrum robotiky Fakultní škola FPE ZČU v Plzni Celé Česko
čte dětem
Partnerská škola
v Markersbachu
Partnerská škola
ve Furth im Wald
Jsme zapojeni
do projektu
Příběhy bezpráví
PROSIT v Plzni Šablony I. Šablony II. Šablony III. OP JAK

Kontakt

Telefon:
+420 378 028 441

E-mail:
sekretariat@zs21.plzen-edu.cz

Adresa školy:
Slovanská alej 13
326 00 Plzeň

IČ: 66362521

Číslo účtu školy:
4833890237/0100

ID datové schránky:
yhqmv9g

Foxprofi, výroba webových stránek, webdesign