Aktuality
Dne 20. dubna jsme s naší třídou 9.C navštívili Národní divadlo v Praze. V 7:00 jsme se sešli na plzeňském hlavním nádraží a vlakem jeli přímo do našeho hlavního města.
Po příjezdu jsme se pěšky přesunuli až na vltavské nábřeží před Národní divadlo. U vchodu nás uvítal starší energický pán, který byl zároveň naším průvodcem.
Nejprve jsme vyšlapali schody do druhého patra, kde nás náš průvodce obdařil spoustou zajímavých informací, např. že se do sálu vejde přes 900 lidí nebo že současná Hynaisova opona v divadle původně být vůbec neměla. Když jsme pak vstoupili do hlediště, překvapila nás veliká rozloha, mnoho sedaček a plno pater. Slavnostní atmosféru umocnil také nácvik Smetanovy Prodané nevěsty, který právě probíhal pod námi na jevišti.
Poté jsme se vydali na střešní balkón, jenž se nacházel přes 30 m vysoko nad zemí. Jakmile jsme se pokochali krásným výhledem na Hradčany, sešli jsme zase dolů, a to do sklepení. No, vlastně jsme si ještě udělali malou zastávku ve foyer, abychom si prohlédli Alšovy lunety, o kterých jsme od paní učitelky Valentové několikrát slyšeli. Ve sklepních prostorách jsme mohli na vlastní oči vidět základní kameny Národního divadla. Bylo jich celkem 12 a byly přivezeny z historicky významných míst České republiky, např. z Řípu, Svatoboru, z Vyšehradu, Blaníku apod. Zajímavostí je, že jeden z kamenů pochází z USA.
Divadlo jsme prošli téměř celé, až na prezidentskou lóži, kam smí pouze hlava státu. Přednáška byla velice zajímavá. Zjistili jsme navíc, že budova nemá půdorys obdélníku, nýbrž lichoběžníku, takže byl pozemek pro stavbu divadla maximálně využitý.
Po vyčerpávající prohlídce jsme se šli občerstvit do Palladia a poté vyrazili vlakem zpět k domovu. Národní divadlo se nám moc líbilo. Doufáme, že se tam někdy podíváme znova, třeba na nějaké divadelní představení.
Martin Tlapa a Lukáš Fritsch