Aktuality
Nastal první prosincový týden, školou se linula vůně medových perníčků, děti tvořily adventní věnce, školní sbor pilně trénoval koledy, finišovalo se s přípravami na první část Dne otevřených dveří. Když se v úterý 4. prosince kol 18. hodiny rozsvítil na střeše hlavního školního vchodu stromeček, bylo to neklamné znamení, že dětmi nejočekávanější svátky roku jsou za dveřmi.
Jak prožíváme Vánoce my, Češi, to ví každé malé dítě. Ale ruku na srdce, jaké je naše povědomí o tom, jak je to u našich sousedů či v zemích ještě vzdálenějších? Myslíte, že třeba Poláci pečou vánoční cukroví jako my? Nebo že se všude slaví Vánoce ve stejnou dobu? A co kapr či jiná ryba, na jídelníčku kterého národa se ještě objevuje? Toto vše a samozřejmě mnohé další se počátkem prosince vypravily zjistit 3 třídy naší školy – 7.A, 7.C a 8.A – na přednášku pořádanou Eurocentrem Plzeň v prostorách Magistrátu města Plzně.
Pořad s názvem Vánoce v Evropě zajímavým způsobem mapoval zvyky, tradice a činnosti spojené s oslavami zimního slunovratu již v předkřesťanských dobách, zejména pak ale v období naší paměti bližším. Dozvěděli jsme se např., kde se poprvé objevil adventní věnec, jaké svátky slavíme v době adventu (např. svatou Barborku, Lucii, Mikuláše ad.), odkud pochází tradice betlémů, jak je to se stromečkem či kde se vzala tu se vzala koleda atd. Pracovnice Eurocentra pak děti seznámily téměř se všemi zeměmi Evropské unie a jak je to v jednotlivých z nich co se týče: doby, kdy se Vánoce slaví, zvyků a tradic, postav či bytostí, které nosí dárky, neopomněly ani tradiční pokrmy a nápoje či oblíbené vánoční činnosti.
Děti si následně ve skupinkách vylosovaly 1 zemi, mohly si připravit poznámky a ještě jednou jsme si vše společně shrnuli. Rozhodně se nám to pak hodilo při kvízu na body. Soutěžily proti sobě tři týmy a vyhrál ten, kde trochu napovídaly paní učitelky. Odnášely jsme si pracovní listy, sladkosti, ale hlavně mnoho nových poznatků.
Osobně musím přiznat, že jsem se dozvěděla spoustu informací, které jsem spíše jen tušila, než věděla přesně. Pro ty, kteří jsou zvědaví, tu máme malý testík. Zkuste si odpovědět na pár otázek bez použití mobilu, internetu či jiných pomocníků. Výsledky najdete v přiloženém souboru. Tak šťastné a veselé!
1) Ve které zemi obdarovával děti dříve kozlík a dnes Jultomten se skřítky?
2) Co vyhlíží polské děti za okny během Štědrého dne?
3) Jak se říká polévce, která se podává o štědrovečerní večeři na Slovensku?
4) Kde se poprvé objevil adventní věnec?
5) Ve Francii je to Père Noël, kdo dětem rozváží dárky spolu se svým sobím spřežením. Jeho nejoblíbenější sob, ten s červeným nosem, se jmenuje….
6) Kde se konzumuje dezert polévaný čokoládou a zdobený marcipánem ve tvaru polínka?
7) Patronka slepých, jež ve Švédsku obdarovává 13. prosince děti a nemocné, je svatá…..
8) Co je oblíbenou činností Belgičanů 25. prosince?
9) Jaké masky chodí ve vánočních průvodech v Litvě a Lotyšsku?
10) Kdo nosí dětem dárky v Itálii?
11) Irové zapalují v oknech svíčky a jak je to u nich s dveřmi?
12) Co zdobí Řekové místo stromků?