Aktuality
Nikdy není na škodu, když se při učení cizímu jazyku můžete setkat s rodilým mluvčím. V tu chvíli si totiž češtinou moc nepomůžete a jste zkrátka nuceni daným jazykem nějak komunikovat. I za cenu chyb. A přesně to si vyzkoušeli žáci třídy 8.A a 9.A. V pondělí 11. února k nám do školy totiž zavítali dva Francouzi, mladý muž a 1 slečna, oba budoucí učitelé.
Krátkým „entrée“ se nám oba představili. Starší z nich, 25letý Benjamin Morel žije a studuje v Besançonu a jeho slovy – pokud vše proběhne, jak má, letos v září by měl dosáhnout titulu Master, což je obdoba našeho Mgr. Chtěl by učit všeobecné předměty děti od 3 do 11 let.
Besançon (116tis. ob.) je správní středisko departamentu Doubs, který spadá do regionu Burgundsko-Franche-Comté. Řeka Doubs městem protéká a ve tvaru téměř uzavřené podkovy vymezuje jeho centrum, trochu to z leteckého pohledu připomíná náš Český Krumlov a Vltavu či spíše Loket a řeku Ohři. A 1 zajímavost – narodili se zde oba bratři Lumièrové, první filmoví tvůrci.
Slečně Alélaïde Sonet je 23 let, pochází ze stejného regionu jako Benjamin a studuje v Belfortu, městečku s cca 50tis. obyvateli. Od Plzně je vzdálený 648km.
Oba byli velmi sympatičtí, ochotní, mluvili pomalu a zřetelně a pro obě skupiny měli připravené i další aktivity. Po úvodu se děti shromáždily do kruhu, Francouzi vždy položili otázku, např. Jak se jmenuješ, kolik je ti let, máš sourozence atp. a poté kruhem putoval či byl házen míček a děti odpovídaly, francouzsky, tak dlouho, dokud se všichni včetně lektorů a obou paní učitelek nevystřídali.
Poté následovalo vyplnění dotazníčku s obdobnými otázkami, ale již písemnou formou. Lístky se pak vybraly a losovalo se. Někdo začal a přečetl – bez nápovědy jména dotyčného – určité údaje. Děti pak hádaly, o koho se jedná, a ve čtení se střídaly. Dlužno říci, že s písmem obou Francouzů jsme se docela prali, oni totiž píší trochu jinak než my, hodně zakulaceně.
Obě hodiny velmi rychle uběhly, děti i dospělé bavily. Vyzkoušeli jsme si, že mluvit cizím jazykem s rodilými mluvčími není tak hrozné, jak si možná někteří zbytečně myslí.
Osobně doufám, že tento nevšední zážitek některé žáky i trochu „nakopne“ či namotivuje k ještě důkladnějšímu studiu francouzského jazyka.
Fotografie naleznete na www.rajce.net pod známým heslem tygrousek.