Aktuality
Dobrá nálada, dobré jídlo a pití, hra, legrace – pro někoho synonyma k radosti a štěstí. Tak tomu bylo od pradávna, lidé si v horších časech hledali zábavu a důvod, jak by si mohli šedé zimní dny trochu zpestřit. K takové době patří rozhodně Masopust – období, které předcházelo čtyřicetidenní postní době před Velikonocemi.
Slovo Masopust je trochu významově nepřesné – druhá část složeniny se totiž týká až doby nadcházející. V době Masopustu rozhodně o žádný půst nešlo. Ba právě naopak. Vepřové hody a spousty dalších dobrot provázely hlavně poslední tři dny masopustního období. S tím byly spojené také karnevalové průvody, masopustní obchůzky po vesnicích a dokonce i masopustní divadelní hry. K tomu radost, smích, bláznivé dovádění a masopustní zvyky.
V pátek 16. února se masopustně naladili také čtvrťáci a v nejrůznějších maskách se patřičně rozdováděli. Vyučování mohlo začít. Nejdříve jsme všechny zvyky a tradice našich předků prozkoumali v encyklopedii a v dokumentárním pořadu. Zjistili jsme, že masopustní průvod masek měl své důležité osoby a převleky a podle toho jsme si sestavili i naši malou třídní karnevalovou zábavu. Malou co se týče počtu masek, avšak velkou vzhledem k aktivitě a veselí maškar. A tak se v tělocvičně tancovalo, soutěžilo a hrály se hry, zkrátka veselé dovádění si čtvrťáci skutečně užili. A patřičně jim při tom vyhládlo. Takže jsme začali připravovat masopustní hody.
Kromě masa jsou jedním z tradičních masopustních jídel koblihy. Abychom se tomuto pokrmu trochu přiblížili, připravili jsme si čokoládou plněné vafle s banánem. Ve skupinách jsme vše nachystali a „uvařili“ a pak… Pak to byla dobrota.
V závěru vyučování došlo i na pracovní listy a ohlédnutí za celým masopustním vyučováním.
Jednoduše vyjádřeno: Bavili jsme se, smáli jsme se, pochutnali si a něco nového zažili. Naši předkové zkrátka věděli, co je dobré pro tělo i duši.