Aktuality
V posledním předvánočním týdnu navštívila třída 7. A v rámci výuky výtvarné výchovy tradiční rukodělný workshop pořádaný plzeňským Národopisným muzeem. Nebyli jsme zde rozhodně poprvé. Uvítání se ale tentokrát trochu lišilo od těch předchozích. U vstupu stála zvláštně oděná postava, celá v bílém, se škraboškou na obličeji a dlouhým (naštěstí jen dřevěným) nožem v ruce. Tušíte proč?
Byli jsme totiž v muzeu 13. prosince, tedy na svátek Lucie. A jak jsme se záhy dozvěděli, v předvečer tohoto svátku se na českém venkově dodržovala poměrně strašidelná tradice. Kolem chalup obcházely bíle oděné postavy, říkalo se jim „Lucky.“ Dávaly pozor na to, aby hlavně děti a ženy dodržovaly některé adventní zvyky. Děti se měly postít a ženy si musely odpočinout od draní peří a tkaní příze. Kdo tento zvyk porušil a byl přistižen, tomu hrozil výprask metlou či pěkný nepořádek v domě v podobě rozfoukaného peří nebo zpřetrhaných nití.
Sama postava i její vyprávění bylo dost děsivé. Rádi jsme se proto vrhli na všelijaké zajímavé tvoření. Oproti předchozím rokům muzeum tentokrát rozšířilo program až na hodinu a půl a otevřelo návštěvníkům i další prostory, ke konírně a vnitřnímu dvoru tak přibyla i mýdlárna. Celkem jsme všude strávili po půl hodině.
V mýdlárně jsme tvořili jmenovky a visačky k dárkům pomocí raznic a tiskátek s motivy sněhových vloček a také jsme zdobili velké borové šišky.
V konírně následovala celá řada technik – výroba malých papírových krabiček, zvířátek z dřevěných překližek, vystřihování ozdob z korku a látek, moc nás bavilo tvoření andělů z namočené slámy, kde jsme si navzájem i hezky pomáhali. Mohli jsme si také zakoupit řadu hezkých drobných dárků, perníčků, dekorativních předmětů.
Venku jsme pak máčeli dlouhé knoty ve speciálních „várnicích“ na vosk a postupně jsme si tak vyrobili krásné, načerveno a nažluto obarvené svíčky.
Ještě před odchodem si někteří zkusili lovení dřevěných rybek ze starých necek či lití olova do vody. Ze vzniklých ztuhlých tvarů či jejich stínů (za pomoci svíčky) se prý dala věštit budoucnost. Při odhadování, co že ten vzniklý tvar může představovat, nechyběly různé vtípky a legrácky.
Dílna nám rychle uplynula, všechny aktivity nás moc bavily. Žáci byli spokojení, že si domů odnášejí vlastnoručně vyrobené dárky pro své blízké, já zas ocenila, že se děti naučily něco nového, chovaly se ukázněně, hezky spolupracovaly, pomáhaly si. Muzeu za pořádání podobných akcí patří velký dík. Chodíme sem pravidelně a rádi sem zavítáme znovu.
Fotografie jsou ke zhlédnutí opět na www.rajce.net pod heslem tygrousek.