Aktuality
Jaké je naše město? Jak vypadalo dříve? Čím se naše město může chlubit? Co si lidé představí, když se řekne Plzeň? Na tyto otázky se snažili najít odpovědi třeťáci při povídání v hodinách prvouky a hlavně při svých výpravách po Plzni.
Naše putování za poznáním začalo 27. 9. 2016 v Pivovarském muzeu, kde jsme zjistili, jak se stavělo město ve středověku. Ve skupinách jsme za splněné úkoly získávali odměny - písmenka, ze kterých jsme sestavili název neobvyklého zvířete v plzeňském znaku a to velblouda. Při prohlídce právovárečného domu z 15. století jsme se dozvěděli, kdy byla Plzeň založena, kde byl hrad Plzeň, jak se do znaku dostal velbloud a jaké jsou znaky středověku. Také jsme si postavili z dřevěných dílů středověkou Novou Plzeň. Středověk byl fajn!
6. 10. jsme v dešti šli plzeňskou ZOO trasu „108 km“ od pramene řeky Úhlavy na Šumavě až do Plzně, kde se vlévá do Radbuzy. Naštěstí to bylo jen několik desítek metrů mezi velkými akvárii v expozici Česká řeka. Sledovali jsme lipany, pstruhy, raky a nejvíc nás upoutaly hravé vydry. U ústí řeky jsme obdivovali ohromné kapry a sumce. To by byl úlovek!
A nakonec jsme šli okouknout, čím je Plzeň známá doma i ve světě. Pivem! 10. 11. jsme vyrazili do pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde se před 700 lety zrodilo proslulé pivo Pilsner Urquell. Obdivovali jsme medaile, které naše pivo získalo. Prozkoumali jsme malý pivovar pro začínající pivovarníky. Svezli jsme se autobusem ke staré vodárenské věži. Viděli jsme práci posledních bednářů a prolezli jsme sudem. A ani jsme se neztratili v historických sklepních chodbách. A jak se vyrábí pivo? Tak na to se půjdeme podívat někdy příště...
V Plzni... Jó, tam je toho k vidění!