Aktuality
V posledním předvánočním týdnu využilo hned několik tříd naší školy nabídku plzeňského Národopisného muzea k vánočnímu tvoření pro žáky. Třída 6.A si různé tradiční i netradiční výtvarné techniky vyrazila vyzkoušet v úterý 13. prosince.
Oproti předchozím rokům muzeum tentokrát rozšířilo program na celou 1,5 hodinu a dalo k dispozici i další výstavní prostory vhodné pro pořádání takovýchto akcí pro školy. Hned po příchodu nás čekal krátký úvod na téma, co je to vůbec advent, jaké znají děti vánoční tradice či co doma dodržují v tomto období za zvyky (pouštění ořechových lodiček, krájení jablka na hvězdičku, lití olova či vosku, zdobení stromečku, šupinka pro štěstí pod talíř atd.). Následně jsme sami přihlíželi lití olova do vody. Diskuse nad vzniklými tvary byla docela legrační, někdo viděl v malých kouscích olova jezdce či rytíře koni, jiný větvičku ze stromu. Pravdou je, že vzniklé tvary byly hodně abstraktní a veskrze pichlavé.
Následovalo tvoření jmenovek k dárkům pomocí malých tiskátek s motivy sněhových vloček. Dále ubrousková technika neboli decoupage na bílé kamínky, dekorování šišek, drátkování (hvězdičku ze silnějšího drátku jsme omotávali slabším drátkem s navlečenými korálky), vystřihování ozdob např. z korku či z látek, odlévání a barvení svíček, lovení „nejen zlatých“ rybek ve starých neckách, nákupy krásných „hand-made“ dárků, perníčků, bylinek apod.
Čas nám rychle plynul. Děti byly nadšené, že si domů odnášejí krásné, vlastnoručně vyrobené dárky pro své blízké, já a následně i kolegyně jsme zase ocenily, že se děti naučily něco nového, navíc v příjemném prostředí a s pomocí naprosto jednoduchých a běžně dostupných materiálů (kamínky, šišky, drátky, korálky...).
Všichni lektoři a lektorky byli velmi trpěliví, ochotní, vstřícní, dětem se maximálně věnovali. Do Národopisného chodíme s dětmi pravidelně na různé akce a vždy jsou připraveny velmi hezky. Muzeu za to patří velký dík. Do budoucna sem určitě zavítáme znovu a velmi rádi.
Fotografie jsou ke zhlédnutí tradičně na www.rajce.net pod heslem tygrousek.