Aktuality
Musím se přiznat, že mi minulý pátek 18. 12. 2015 bylo v Národopisném muzeu Plzeňska trochu smutno. Nemohl za to program, ani lektoři, ani děti. Jen pomyšlení, že jsme tu se třídou 9.A v rámci vánočních minidílen naposledy. Jako by to bylo včera, když jsme sem před pár lety zavítali poprvé coby nadšení a natěšení šesťáčkové.
Na úvod jsme si trochu osvěžili vánoční zvyky a tradice, které ještě doma udržujeme. Krájíme jablka na hvězdičku a přejeme si při tom pevné zdraví, pouštíme ořechové lodičky, někdo hází pantoflem či si schovává kapří šupinku pod talíř nebo do peněženky. Ale málokdo, prakticky nikdo, už nelije olovo. Čtvrtkilový kousek se prý dá koupit (a ne moc draze) např. v rybářských potřebách. Namísto domácích experimentů jsme se raději svěřili do rukou odborníků a nechali se unášet jen vlastní fantazií, cože nám ty „pichlavé“ kousky olova nalitého do studené vody vůbec připomínají.
Po olovu přišla na řadu vana. Plechová. Naštěstí bez koupele, jen s pouštěním lodiček ze skořápek vlašských ořechů. Nějakou zvláštní náhodou nám to všem a všechno plulo k jednomu konci vany. Ale naštěstí se nám žádná nepotopila.
Dále jsme se věnovali výrobě svíček, postupně jsme namáčeli knoty v horkém vosku a nabalovali tak vrstvu za vrstvou. Když svíčky „nabyly,“ ještě jsme je ve finále obarvili např. na zářivou červenou. Lehká dešťová přeháňka nás pak zahnala do vnitřních prostor, kde jsme si vyzkoušeli pletení vánočních ozdob z pedigu, slámy či výrobu malých svícnů. Pod vedením trpělivých lektorek nás to moc bavilo, mobily zmizely v kapsách, dokonce i kluci tiše seděli a pletli ozdoby.
Nakonec jsme si za vskutku symbolické ceny mohli zakoupit i perníčky, další výrobky z pedigu a jiné vánoční dárky.
Hodina nám rychle uplynula. Jako ostatně pokaždé, když jsme do Národopisného muzea Plzeňska zavítali. Snad se sem ještě vypravíme o Velikonocích.
Fotografie jsou ke zhlédnutí opět na www.rajce.net pod heslem tygrousek.