Aktuality
V letošním školním roce pokračujeme ve spolupráci s partnerskou školou v Markersbachu. Po mateřské dovolené se do Jenaplanschule Markersbach vrátila Zuzana Halušková, která převzala spolupráci s naší školou po svém kolegovi.
Jako vedoucí se zapojila do realizace projektu "Gemeinsam in Frieden Leben" im Rahmen des 63. Europäischen Wettbewerbs 2016 („Společně žít v míru“ v rámci 63. ročníku evropské soutěže). Z několika nabízených témat si německé děti vybraly téma“ Mobbing - nicht mit mir“ (Mobbing- ne se mnou) a od té doby začala naše úzká a intenzivní spolupráce s partnerskou školou. Ke zpracování tématu našla odvahu paní učitelka Hana Birková se svojí německou skupinou 7.A. Žáci v této třídě již na Dni otevřených dveří dokázali, že jsou ochotni se pustit do všelijakých divadelních či hudebních aktivit, mají dobré nápady a jsou kreativní.
Čím jsme tedy do projektu přispěli? Náplní soutěže bylo natočit soubor reportáží na téma Mobbing ve skupinovém projektu se školami v jiných zemích. Do naše projektu se přihlásili tyto školy se svými učiteli: Szkoła Podstawowa w Radoszycach, Radoszyce Polen, Bozena Binkowska Salih Korkut Budaras Fen Lisesi, Edremit Türkei, cemile yüksek 21. ZŠ Slovanská alej 13, Plzeň Tschechische Republik, Hana Birková, Jenaplanschule Markersbach, Markersbach Deutschland, Zuzana Halušková, Özel SANKO Okulları, Şehitkamil Türkei, Sibel Varlik Atilan.
Z těchto pěti škol, které se k projektu přihlásily, natočily reportáže pouze tři školy, tedy naše, polská a německá. Každá ze škol natočila celkem 2 reportáže. V první reportáži se žáci krátce představili, představili školu a třídu. Báječně se nám to hodilo do výuky, protože jsme v němčině právě probrali téma Meine Schule, meine Klasse. Takže naše první reportáž trvá cca 10 minut, protože jsme v ní shrnuli vše, co jsme se k tématu škola naučili. Ovšem druhá reportáž o Mobbingu, to byla pro nás silná káva! Po roce a půl učení se německému jazyku vytvořit rozhovory na téma šikana: Setkal ses někdy se šikanou? Kdo byl šikanován? Na koho se může oběť šikany obrátit? To byl z jazykového hlediska poněkud tvrdý oříšek. Po několikadenním studování různých anket s tímto tématem na německých webových stránkách se přeci jen podařilo dát dohromady scénář. Žáci se na něm samozřejmě velkou mírou podíleli. První hodinu němčiny si vyprávěli příběhy o šikaně, které sami zažili nebo zažil někdo z jejich kamarádů. Na základě těchto vyprávění byl vytvořen jednoduchý a srozumitelný scénář tak, aby děti měly ponětí, o čem mluví a ne se jen naučily kus německého textu. Děti si vymyslely, že do reportáže zařadí scénky, při kterých není třeba mluvit, protože vypovídají vše. Po scénce následoval rozhovor mezi reportérkami a obětí nebo svědkem šikany. Reportáž se podařilo natočit za neuvěřitelný jeden týden, protože více času prostě nebylo. Do příprav projektu nám zasáhly jarní prázdniny a lyžařský výcvik v sedmých třídách, takže žáci si zaslouží obrovskou pochvalu za to, že v tak krátkém časovém úseku dokázali vytvořit pěknou reportáž k poměrně náročnému tématu. Technické záležitosti jako samotné natáčení, stříhání a vložení videa na Youtube zajišťovali Radek Kolář, Tadeáš Vrba a Vojtěch Janovič z 8.C.
V současné době jsou hotové všechny reportáže, tedy naše, polská a německá. Němečtí partneři jednotlivé reportáže zkompletovali, dali jim průvodní slovo a zaslali do mezinárodní soutěže "Gemeinsam in Frieden Leben". Reportáže je možné shlédnout na Youtube, ale jsou neveřejné. Díky tomuto projektu komunikujeme se zahraničními partnerskými školami přes oficiální etwinningové stránky, kde si sdělujeme informace k projektu a sdílíme výsledky našich prací.
A co dál?
Krátce po skončení projektu „Mobbing - nicht mit mir“ jsme byli požádáni, jestli by naše děti nevytvořily pro německé děti několik otázek v češtině na téma rodina. To se stalo a už nám dorazily odpovědi. Naše partnerská třída jsou totiž šesťáci a s učením češtiny teprve začínají. Do konce školního roku bychom si chtěli s našimi německými protějšky napsat a vyměnit pár dopisů, případně natočit a poslat pár otázek do výuky.
V příštím školním roce bychom chtěli i nadále využívat stránky eTwinningu pro snadnou a bezplatnou komunikaci mezi partnerskými školami. Dále bychom chtěli ve školním roce 2016/2017 umožnit dětem skypování na zadané téma, které by mělo žáky motivovat učit se cizí jazyk, upevňovat si dosud nabyté jazykové dovednosti a oživit hodiny němčiny.