Aktuality
Co by to bylo za poslední předvánoční týden školy, kdyby si většina francouzštinářů nedopřála – tradičně – čokoládové fondue? To by prostě nebylo ono, na tom se shodnou téměř všechny děti bez výjimky. Nepamatuji si již, kdy jsme tento zvyk na 21. ZŠ Plzeň zavedli, nicméně přetrvává léta a stále se těší velké oblibě.
A jak to konkrétně probíhá? Většinou v poslední předvánoční hodinu Fj. si děti místo učení přinesou hrníčky na čaj, talířky a vidličky, ale hlavně ovoce – např. čerstvé banány, jablka, hrušky, jahody, kompotované mandarinky, ale také třeba cukroví, medvídky Haribo či bonbony marshmallow. Litinový kotlík naplníme moc dobrou mléčnou čokoládou vyrobenou v nejmenované plzeňské cukrárně, rozehřejeme a pak už jen namáčíme, mlsáme, popíjíme k tomu čaj, povídáme si, pouštíme si u toho fr. koledy a je nám zkrátka fajn.
K tomu samozřejmě patří i ochutnávka domácího cukroví, kterému paradoxně Francouzi moc neholdují, ale k naší provenienci patří, drobné dárky, přáníčka. Ale hlavně klid, žádný spěch, naprostá pohoda, uvolněná atmosféra.
Souhlaste se mnou či ne, ale k francouzským reáliím fondue prostě patří. Vždyť i google praví, že fondue je původně pokrm ze sýra roztaveného nad ohněm, pocházející ze Savojska a francouzské části Švýcarska. Původ tedy není stoprocentně vyjasněn, neboť jak Švýcarsko, tak i fr. Savojsko si dělají nároky na vynález pokrmu se staletou tradicí, ale nesporným faktem je, že jak švýcarští, tak i francouzští alpští pastýři byli po většinu roku odříznuti od okolního světa. K základním potravinám, které si mohli sami vyrábět, patřil chléb a sýr, takže k vynálezu sýrového fondue nebylo daleko.
Dnešní fondue má mnoho podob. Od onoho původního sýrového, přes masové až k tomu našemu čokoládovému, které si každoročně dopřáváme a patřičně užíváme.
Fotografie opět více než výmluvné naleznete tradičně na www.rajce.net pod heslem tygrousek. Mlsaly třídy 6.C, 7.A, B, 8.A, vyfocená není jen třída 6.C.