Aktuality
V posledním předvánočním týdnu využilo hned několik tříd naší školy nabídku plzeňského Národopisného muzea k vánočnímu tvoření pro žáky. Ve čtvrtek 18. 12. odpoledne si různé tradiční i netradiční výtvarné techniky vyrazily vyzkoušet třídy 8.A a 8.C.
Hned po příchodu nás čekal krátký úvod příjemné mladé lektorky na téma, co je to vůbec advent, jaké znají děti vánoční tradice či co doma dodržují v tomto období za zvyky (pouštění ořechových lodiček, krájení jablka na hvězdičku, lití olova či vosku, zdobení stromečku, šupinka pro štěstí pod talíř atd.). Následně jsme sami přihlíželi lití olova do vody. Diskuse nad vzniklými tvary byla docela legrační, někdo viděl v malých kouscích olova jezdce na koni, jiný větvičku ze stromu i s lístky, dokonce jmelí či lidské obličeje nám ty kousky připomínaly.
Vzhledem k počtu žáků se pak polovina vrhla na ruční výrobu svíček a druhá polovina ráda utekla do tepla, kde si žáci pod vedením laskavých a trpělivých lektorek vyzkoušeli pedigové rybičky či ubrouskovou techniku na malé kamínky. Třídu 8.A poslední aktivita zvaná decoupage nadchla tak, že jsme se rozhodli v jedné z budoucích hodin VV tuto jednoduchou, ale přitom velmi efektní činnost vyzkoušet (prý třeba na květníky). Krom výše uvedeného si děti mohly za vskutku symbolické ceny zakoupit i perníčky, další výrobky z pedigu a jiné vánoční drobnosti.
Hodina rychle uplynula, děti byly rády, že si domů odnáší dárky pro své blízké, my učitelky jsme zas ocenily, že se děti naučily něco nového. Do Národopisného chodím s dětmi pravidelně na různé akce a vždy jsou připraveny velmi hezky. Do budoucna sem určitě zavítáme znovu.
Fotografie jsou ke zhlédnutí na www.rajce.net pod heslem tygrousek.