Aktuality
Někdy si říkám, že být rodičem mých žáků, tak si občas myslím, že se učitelka zbláznila. No, považte sami, co říci na požadované pomůcky na hodiny VV typu: pěna na holení, květník, vatové čističe uší neboli lidově uchošťoury, mýdlo...? Opravdu netypické rekvizity... Jenže nás v 8.A prostě tvoření s takovými netradičními pomůckami – zkrátka baví.
Na jednom z workshopů v Národopisném muzeu Plzeňska jsme si vyzkoušeli ubrouskovou techniku na drobné bílé oblázky. Tak nás zaujala, že jsme v rámci „vítání jara“ zakoupili keramické květináče, natřeli je akrylovými barvami, což byl sám o sobě zážitek – vyměnit malé štětce za takové, se kterými se skoro natírají ploty, a pak piplačka s ubrousky a speciálním lepidlem. Výsledky – úžasné, a to hned napoprvé – viz fotografie. Děti už ve škole plánovaly, zda do nich něco zasadí či jen zakoupí kytičku v plastovém květináči a ten zdobený použijí jako obal.
V jedné z následujících hodin VV jsme pracovali s kouskem tvrdé čtvrtky, lepidlem, fixem, nůžkami, špejlemi a – uchošťourami. Dnes si již nevzpomínám, kdy a ve kterém tvůrčím časopise jsem tento nápad na zápich v podobě roztomilých beránků viděla, je ale pravda, že mě nadchl a doma jsem ho vlastnoručně vyzkoušela. Výsledek – jednoduchý, nenáročný, prakticky zadarmo, ale nesmírně efektní, působivý, krásný. Ve škole i trochu neposední chlapci dokázali najednou pracovat soustředěně a pečlivě.
Obvykle zůstanou některé výrobky po hodinách VV ve třídě. Tentokrát všechny zmizely domů. Měla jsem z toho velkou radost. Určitě doporučujeme vyzkoušet, zvládnou to jistě i mrňousové. A vaše velikonoční dekorace budou o to hezčí.