Aktuality
24. června 2015 byl pro 21. základní školu Plzeň velký den. Uskutečnila se totiž dlouho očekávaná akce - otevření projektu Předškolí. Jde o projekt vytvořený převážně dětmi a mládeží školy, který začal již v roce 2012, tehdy v rámci soutěže Pěstuj prostor. Poté, kdy tato soutěž skončila, se ale děti svého projektu nevzdaly a začaly myslet i na jeho realizaci.
Ve školním roce 2013/2014 se uskutečnila architektonická soutěž tří ateliérů, přičemž každý z nich projekt poupravil a odborná porota ve spolupráci s dětmi vybrala vítězný návrh. V druhé polovině roku 2014 se tedy začalo s realizací.
Před několika dny byla završena finální etapa otevřením našeho nového „předškolí“, které je nyní obohacené o bludiště s nápisem 21. ZŠ, herní prvky jako třeba hry Člověče nezlob se a Twister, desky na sezení a zejména pomník Milady Horákové, kterému ještě budu věnovat pozornost. Před školou se sešly všechny důležité osoby našeho projektu, zejména z Magistrátu města Plzně a vedení školy. Po proslovech a vystoupení Taneční skupiny Karolína, tanečnic Sissi a kroužku Zumba, tvořených z žáků naší školy, došlo na slavnostní přestřižení pásky. Tím naše nové „předškolí“ začalo svůj život.
Ráda bych ještě sdělila několik svých subjektivních pocitů, protože jsem jednou z těch, kteří na projektu začali pracovat. Tehdy jsem byla v sedmé třídě, bylo mi 12 let a nedokázala jsem si představit, že za několik málo let projde tento projekt obrovským vývojem a plánováním, než dojde i k jeho realizaci. Na tomto projektu jsem pod vedením paní vychovatelky Zuzany Štěpáníkové, která nás zastupovala ve světě dospělých, a za nemalé podpory vedení školy pracovala téměř čtyři roky. Na střední školu můžu odejít s pocitem, že jsem zde za sebou něco zanechala. A je to opravdu pocit hezký.
A tímto bych chtěla poděkovat všem, kteří nám s realizací jakkoli pomohli, a především svým „projektovým spolužákům“, kteří celou tu dlouhou cestu vydrželi a došli s námi až sem.
Proč pomník právě Miladě Horákové?
Když jsme začínali s plánováním projektu, rozhodli jsme se na základě toho, že naše škola stojí na Slovanské třídě u náměstí Milady Horákové. Při prostudování jejího životopisu nás velmi zaujal její smutný osud.
Milada Horáková se narodila 25. prosince 1901 v Královských Vinohradech. Byla to česká politička bojující za demokracii. Stala se obětí justiční vraždy během komunistických politických procesů v 50. letech minulého století za spiknutí, které vykonstruovalo KSČ. I přes mnohé žádosti o udělení milosti byla 27. června 1950 v Praze popravena oběšením. Byla jedinou ženou popravenou v rámci těchto soudních řízení. Díky své neústupnosti během svého soudu se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.
Na pomníku můžete vidět desky s úryvky jejích posledních dopisů, které psala před popravou své rodině a přátelům. Kamenný tulipán, který byl její oblíbenou květinou, je zde symbolicky zlomený. Tyto desky a písmena na pomník vyráběly děti z kroužku keramiky 21. ZŠ vedeného Danou Kráčmarovou.
Lucie Matějková, 15 let
9.A, 21. ZŠ Plzeň